Här är information om morgondagens tävling.Taget direkt från SFS
http://www.svenskaflippersallskapet.com ... 49&p=1#new Anmälda spelare:
1. MIK - Mikkel Sjølin, København, Danmark
2. PQ - Pontus Qvarfordh, Lomma, Sverige
3. CC - Christer Carlsson, Rydboholm, Sverige
4. FYN - Jonathan Herrik, Amager, Danmark
5. INK - Christian Holmsten, Borås, Sverige
6. JAG - Janne Eklund, Dösjebro, Sverige
7. JG - Jorma Lindgren, Lund, Sverige
8. CRP - Tomas Bouse, Halmstad, Sverige
9. MOR - Morten Rasmussen, Frederiksberg, Danmark
10. JAN - Jan Anders Nilsson, Åkarp, Sverige
11. PAL - Patrik Bodin, Stockholm, Sverige
12. DLA - Dennis Larsen, Mern, Danmark
13. LIL - Lilian Larsen, Mern, Danmark
14. MAR - Martin Samuelsson, Bjärred, Sverige
15. ROA - Roald Nielsen, Ramløse, Danmark
16. PUD - Patrik Jönsson, Lund, Sverige
17. LAS - Lasse Franklin, Køge, Danmark
18. AIN - Aino Holmberg, Køge, Danmark
19. HHC - Hans Henrik Christensen, Svendborg, Danmark
20. HBC - Hans Brian Christensen, Stenstrup, Danmark
21. TOB -Tobias Löfstedt, Lund, Sverige
22. EZL - Andreas Wesik, Malmö, Sverige
23. RRH - Robert Hensfelt, Höllviken, Sverige
24. DEP - Detlef Peine, Tjörnarp, Sverige
25. MAP - Margaretha Peine, Tjörnarp, Sverige
26. BJA - Bjarke Ahlstrand, København, Danmark
27. DOB - David Oberlechner, Löddeköpinge, Sverige
28. MUZ - Mikael Lindström, Löddeköpinge, Sverige
29. KAI - Andreas Nirvén, Örkelljunga, Sverige
30. PAU - Paula Sihlén, Örkelljunga, Sverige
31. GON - Magnus Andersson, Borås, Sverige
32. SIM - Simon Andersson, Borås, Sverige
33. MAN - Fredrik Andersson, Borås, Sverige
34. LAL - Simon Bohr, København, Danmark
35. MB - Mattias Bamberger, Malmö, Sverige
36. SHE - Linda Walmeus, Malmö, Sverige
37. WES - Peter Westin, Örkelljunga, Sverige
38. GTO - Michael Nilsson, Laholm, Sverige
39. ORG - Olof Gustafsson, Göteborg, Sverige
40. SIC - Stefan Cederlöf, Göteborg, Sverige
41. CFW - Claes Wikner, Göteborg, Sverige
42. XII - Tony Strandgård, Sparsör, Sverige
43. JG - Johan Genberg, Ulricehamn, Sverige
44. PRO - P-O Romell, Tyresö, Sverige
45. IFK - Jörgen Holm, Stockholm, Sverige
46. JUL - Julie Madsen, København, Danmark
47. MSH - Marcus Hugosson, Korsberga, Sverige
48. LIN - Linda Eriksson, Korsberga, Sverige
. . .
Spelschema:
13-17 Kval (main, classic, par)
17-20 Slutspel
20-22 Finaler (main, classic, par)
Spelsystem
Huvudtävling
2 grupper, 3 spel per grupp, 2 försök per spelare - bästa försöket räknas - en kvalpoäng för varje besegrad motståndare i gruppen.
Ex: Är det 21 spelare i gruppen ger en vinst alltså 20p och en sistaplats ger 0p.
Lika totalpoäng avgörs först genom högsta enskilda placering, sedan via andra placering och så vidare.
Ex: MIK och INK har samma poäng efter kvalet (42 poäng), och båda har 19 poäng som bästa placering, dock har INK 16 poäng som näst bästa placering, men MIK bara 14 poäng - därför placerar sig INK före MIK. *yey*
24 spelare går vidare från kvalet. De 8 bästa står över första slutspelsomgången.
Man-mot-man tills 4 är kvar och spelar final.
Classic
2 grupper, 2 spel per grupp, 2 försök per spelare - bästa försöket räknas.
16 spelare går vidare från kvalet.
Man-mot-man tills 4 är kvar och spelar final.
Parflipper
2 spel (2 försök per par - bästa räknas).
4 eller 8 par går vidare till finalerna.
Dansk Mästare i flipper 2010
De fyra bästa danskarna från kvalen (ihopslaget main+classic) gör upp om titeln Dansk Mästare i Flipper 2010. Bäst efter fem omgångar på fem spel (2 classic + 3 moderna), 3-2-1-0p, vinner!
Grupp 1
NGG
WH2O
CC
- -
Night Rider
Eight Ball Deluxe LE
Grupp 2
TAF
I500
CFTBL
- -
Black Jack
Fathom
Parflipper (går sedan in i slutspelet)
STTNG
TZ
Inlägg ändrat av: INK, 2010-11-04, 10:46:19
Postad 2010-10-10, 21:48:56
CC
Medlem
Från: Rydboholm
Poster: 422
E ju precis det han gör
Om Du läser inlägger på länken
--------------------------------------------------------------------------------
"Varning! Vissa av mina inlägg kan innehålla spår av sarkasmer och ironi! Nötter kan sätta sådant i halsen."
Postad 2010-10-10, 22:32:48
INK
Medlem
Från: Borås
Poster: 3796
Grupp 1
PAL - Patrik Bodin, Stockholm, Sverige
MSH - Marcus Hugosson, Korsberga, Sverige
SIC - Stefan Cederlöf, Göteborg, Sverige
PRO - P-O Romell, Tyresö, Sverige
XII - Tony Strandgård, Sparsör, Sverige
JAN - Jan Anders Nilsson, Åkarp, Sverige
DLA - Dennis Larsen, Mern, Danmark
LIN - Linda Eriksson, Korsberga, Sverige
MAR - Martin Samuelsson, Bjärred, Sverige
PUD - Patrik Jönsson, Lund, Sverige
MOR - Morten Rasmussen, Frederiksberg, Danmark
JAG - Janne Eklund, Dösjebro, Sverige
LAS - Lasse Franklin, Køge, Danmark
KAI - Andreas Nirvén, Örkelljunga, Sverige
TOB -Tobias Löfstedt, Lund, Sverige
JG - Jorma Lindgren, Lund, Sverige
MUZ - Mikael Lindström, Löddeköpinge, Sverige
LAL - Simon Bohr, København, Danmark
BJA - Bjarke Ahlstrand, København, Danmark
HHC - Hans Henrik Christensen, Svendborg, Danmark
EZL - Andreas Wesik, Malmö, Sverige
DEP - Detlef Peine, Tjörnarp, Sverige
GON - Magnus Andersson, Borås, Sverige
JUL - Julie Madsen, København, Danmark
Grupp 2
IFK - Jörgen Holm, Stockholm, Sverige
JG - Johan Genberg, Ulricehamn, Sverige
CC - Christer Carlsson, Rydboholm, Sverige
INK - Christian Holmsten, Borås, Sverige
MIK - Mikkel Sjølin, København, Danmark
CRP - Tomas Bouse, Halmstad, Sverige
GTO - Michael Nilsson, Laholm, Sverige
ORG - Olof Gustafsson, Göteborg, Sverige
CFW - Claes Wikner, Göteborg, Sverige
LIL - Lilian Larsen, Mern, Danmark
PQ - Pontus Qvarfordh, Lomma, Sverige
MB - Mattias Bamberger, Malmö, Sverige
ROA - Roald Nielsen, Ramløse, Danmark
AIN - Aino Holmberg, Køge, Danmark
FYN - Jonathan Herrik, Amager, Danmark
DOB - David Oberlechner, Löddeköpinge, Sverige
SHE - Linda Walmeus, Malmö, Sverige
RRH - Robert Hensfelt, Höllviken, Sverige
PAU - Paula Seihlen, Örkelljunga, Sverige
WES - Peter Westin, Örkelljunga, Sverige
HBC - Hans Brian Christensen, Stenstrup, Danmark
MAP - Margaretha Peine, Tjörnarp, Sverige
SIM - Simon Andersson, Borås, Sverige
MAN - Fredrik Andersson, Borås, Sverige
Inlägg ändrat av: INK, 2010-11-04, 12:19:14